Minőségbiztosítás

A minőség alapvető érdek: a vevőnk érdeke – és így a mienk is.

 

A korszerű minőségirányítási rendszerek az egész vállalkozás életére kihatnak, befolyásolják a működést, segítik a folyamatok kézben tartását. Az európai minőségügyi rendszerek az integráció irányába indultak el, ebből következik, hogy általában nem csupán egy rendszerrel foglalkozunk, a komplex működést szabályozzuk. A megbízó profilja, piaci helyzete, szerepe határozza meg, hogy mely szakterületekkel kíván részletesebben foglalkozni, elegendő egy általános minőségügyi rendszer, vagy kiterjeszti azt a környezetvédelmi, munkavédelmi vagy energiahatékonysági területre is.

Minőségirányítási rendszer (MIR), MSZ EN ISO 9001:2009 (ISO 9001:2008)

Az MSZ EN ISO 9001:2009 a gazdaság minden területén, a legszélesebb körben elterjedt szabvány, amely mára egységes nemzetközi követelményrendszer. Használható a termelésben, szolgáltatásban, de a nonprofit szférában is. Olyan egységes iránymutatást jelent, amely a vállalkozás méretétől, tevékenységétől, működésétől függetlenül alkalmazható a gazdasági szektor bármely területén.

Elősegíti és garantálja a termékek és szolgáltatások állandó kifogástalan minőségét, folyamatos fejlesztését és a vevői elégedettség növekedését, a vevői igényeknek való magasabb szintű megfelelést.

A mai korszerű minőségfilozófiák elve, hogy a minőséget ne csupán a termék minőségére vonatkoztassuk, az terjedjen ki az egész szervezet működésére.

A minőségirányítási rendszer biztosítja a cégen belüli folyamatok áttekinthetőségét és a tevékenységek ésszerű dokumentálhatóságát, lehetővé teszi a folyamatok napi irányíthatóságát. Fontos, hogy nem az öncélú dokumentum sokszorozás a cél, sokkal inkább a nyomonkövethetőség. Ezért a dokumentációt a még szükséges legalacsonyabb szintre kell szorítani.

A nemzetközi gyakorlatban és egyezmények alapján egy vállalati minőségirányítási rendszert akkor tekintenek megfelelőnek és elfogadottnak, ha az adott szabványnak való megfelelőségét független, a szakterületen magas szintű minősítéssel rendelkező és a megfelelő módon feljogosított tanúsító szervezet tanúsította.

A munkahelyi egészségvédelem és biztonsági irányítási rendszer (MEBIR), MSZ 28001:2008 ( BS OHSAS 18001:2007)

A felső vezetés szempontjából nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a fejlett országokhoz hasonlóan hazánkban is egyre jobban előtérbe kerül a szigorúbb szabályozás a munkavédelem területén. Hazánk az Európai Uniós csatlakozással elfogadta az európai normarendszert a munkavédelem területén is.

A bírósági tárgyalások szigorúbbak, akár milliós nagyságrendű bírságokat is kiróhatnak, amely a cég vezetése szempontjából jelentősen növeli a működési költségeket, de a vállalat arculatát is hosszú távon komolyan rombolhatja. A piacon a munkavédelem átláthatósága, kiválóságának bizonyítottsága verseny tárgyát képezi.

A balesetekről készült felmérések azt mutatják, hogy a balesetek tényleges költségei messze meghaladják a sérülésekkel járó költségeket, melyeket a biztosító adott esetben megtérít. A biztosítatlan költségek becsült értéke a sérülésekből és betegségekből fakadó költségek ötszörösétől ötvenszereséig terjed.

Az MSZ 28001 szabvány meghatározza a munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszerének követelményeit annak érdekében, hogy egy szervezetnél lehetővé váljon a kockázatok kézben tartása és a működés javítása. A szabvány alkalmazása garanciát nyújt a jogszabályi megfelelés magas szintre juttatására is.

A szabványt minden olyan szervezet alkalmazhatja, amely elhatározza, hogy munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszert hoz létre a munkavállalók és más, olyan érdekelt felek kockázatainak megszüntetésére vagy a lehető legkisebb mértékűre való csökkentésére, akik ki vannak téve a szervezet tevékenységeivel kapcsolatos munkahelyi, egészségvédelmi és biztonsági kockázatoknak.

Miért érdemes MEBIRT alkalmazni?

  • Rendszerelvű megközelítést ad a munkavédelmi problémák megoldásában,
  • segít a jogszabályi megfelelés elérésében,
  • csökkenti a költségeket, a balesetek számát és súlyosságát.

A minőségügyi rendszert nem mi építjük ki, tartjuk fenn, csak tanácsot, segítséget adunk! Minőségügyi rendszer kiépítési tanácsadás mellett foglalkozunk minőségügyi eszközök, módszerek alkalmazásával, oktatásával is.